Historia i zwiedzanie Koloseum

0
1134
Rate this post

Koloseum to symbol Rzymu, a zarazem jedna z najlepiej zachowanych antycznych budowli. Ogromny amfiteatr mógł pomieścić kilkadziesiąt tysięcy widzów, co świadczy o potędze myśli architektonicznej Imperium Rzymskiego.

Historia Koloseum

Nazwa, której obecnie używamy, powstała w średniowieczu i pochodzi od 36-metrowego posągu Nerona, który przez wieki stał przed wejściem. W starożytności budynek nazywano Amfiteatrem Flawiuszów. Został zbudowany w latach 70-80 n. e. przez cesarza Wespazjana, przedstawiciela tej dynastii. Było to przemyślane posunięcie ze strony cesarza, który chciał sobie w ten sposób zaskarbić przychylność ludu. W roku 80, kiedy syn Wespazjana, Tytus, otwierał nowo wybudowany amfiteatr, urządzono tam trwające 100 dni igrzyska, podczas których zabito około 900 niewolników i kilka tysięcy dzikich zwierząt.

W kolejnych wiekach Koloseum służyło jako arena walk gladiatorów, miejsce naumachii, czyli inscenizacji bitew morskich, a także polowań na dzikie zwierzęta. Naukowcy nie są pewni co do tego, czy dokonywano tam egzekucji na pierwszych chrześcijanach. Faktem jest jednak, że w przerwach między walkami gladiatorów mordowano skazańców, często w wymyślny, brutalny sposób.

W 217 górna część budynku została zniszczona podczas pożaru, w 445 amfiteatr został poważnie uszkodzony przez trzęsienie ziemi. Ostatnie igrzyska w Koloseum odbyły się w roku 528.

Zwiedzanie Koloseum

Budynek już z daleka robi duże wrażenie na turystach. Jego wysokość to prawie 50 metrów. Koloseum składało się z czterech kondygnacji, które nie zachowały się w całości do dziś. Fasada jest ozdobiona przez rzędy kolumn, odpowiednio w porządku toskańskim, jońskim i korynckim, z korynckimi pilastrami na ostatniej kondygnacji.

W przeszłości amfiteatr mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Do środka prowadziło 80 wejść, z czego cztery – bogato zdobione – były zarezerwowane dla najważniejszych gości. Taki system zapewniał szybką ewakuację widzów.

Wewnątrz amfiteatru turyści mogą zobaczyć hipogeum – konstrukcję pod sceną, składającą się z tuneli, klatek i pomieszczeń, w których przetrzymywano gladiatorów i dzikie zwierzęta przed występami. Część podziemnych przejść jest dostępna do zwiedzania dla turystów.

W dzisiejszych czasach ze względów bezpieczeństwa Koloseum może pomieścić tylko kilkuset widzów. Mimo to sporadycznie odbywają się tam koncerty i inne wydarzenia. Co roku w Wielki Piątek papież prowadzi w Koloseum Drogę Krzyżową.

Informacje praktyczne

Koloseum znajduje się w centrum Rzymu, blisko Forum Romanum. Bilety w cenie 18 euro (normalny) i 13 euro (ulgowy) można kupić również przez internet, np. za pośrednictwem strony http://www.tickitaly.com/tickets/colosseum-tickets.php. Wydrukowany bilet wystarczy pokazać przy wejściu, bez stania w kolejce.