Walka na pięści i umiejętności bojowe szkolonych przez lata skrytobójców i wojowników to temat na nie jeden amerykański film czy superprodukcję. To właśnie filmy akcji i bijatyki pokazują i popularyzują wśród młodzieży i dzieci, choć czasem całkiem nierealne, możliwości i umiejętności jakie można osiągnąć poprzez trening sportów walki. To także najlepsi aktorzy i największe światowe gwiazdy takie jak Jean-Claude van Damme.
Judo to jeden z najbardziej znanych sportów tego gatunku. Jest to konkurencja olimpijska, która już nieraz przyniosła nam, Polakom, szczęście ze zdobytych na zawodach medali. Sztuka Judo to nie tylko fizyczny ale i mentalny aspekt wychowania fizycznego. To także szacunek do tradycji i starszych, kultura osobista i ogłada. Walka jest tylko czasem niezbędną koniecznością a opanowanie jej tajników ma wielki wpływ na sukcesy w życiu codziennym oraz umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
Judo jest trenowane także przez zawodników tak popularnej dziś walki w klatkach. Pomaga im w opanowaniu sztuki przewrócenia przeciwnika oraz walki w parterze.