Metody treningowe w akademii piłkarskiej

0
674
Rate this post

Każda szkółka piłkarska pracując z dziećmi i dbając o ich prawidłowy rozwój sportowy, stoi w obliczu bardzo poważnego i trudnego zadania. Niezbędna jest wykwalifikowana kadra trenerska, która prócz wiedzy na temat piłkarskiego treningu, powinna także posiadać umiejętność pracy z dziećmi i pokazać im jakim ciekawym sportem i jednocześnie jak fajną zabawą jest gra w piłkę nożną.

Podstawowym celem pracy z najmłodszą grupą dzieci w wieku 4-6 lat, jest trening poprzez zabawę. Zajęcia takie z reguły są proste i łatwo zrozumiałe. Ćwiczenia wykonywane są w grupach i mają na celu zmusić młodych zawodników do pełnej aktywności. Prowadzonych jest wiele zajęć z piłką, aby dzieci już od samego początku przyzwyczajały się do futbolówki. Każde z nich trwa maksymalnie do 10 minut, aby trening był urozmaicony i nie nudził dzieci.
W cyklu treningowym dla najmłodszych unika się częstego powtarzania tych samych ćwiczeń i urozmaica się je na tyle, by zmaksymalizować efektywność, jednocześnie minimalizując ewentualne znudzenie treningiem. Dzieci w przedziale wiekowym 4-6 lat na poszczególnych ćwiczeniach spędzają średnio po 5 do 7 minut, natomiast grupa 7-10 latków na każde ćwiczenie poświęca 10 minut. Ze względu na to, że młode organizmy bardzo szybko się męczą, po każdym ćwiczeniu organizowana jest krótka przerwa i obowiązkowe uzupełnianie płynów.
W sporcie jakim jest piłka nożna, oprócz wyszkolenia technicznego, ogrania z piłką i szybkości, ważna jest też siła fizyczna i odpowiedni rozwój mięśni. Program szkoleniowy akademii piłkarskich obejmuje także i tą sferę i dba o właściwą siłę fizyczną młodych zawodników.
W wieku przedszkolnym (3-6 lat) zajęcia opierają się na różnego rodzaju grach i zabawach wzmacniających poszczególne grupy mięśniowe. Stosuje się ćwiczenia głownie rozciągające i formy zabaw na torach przeszkód. Z grupą 7-10 latków pracuje się nad motoryką, przyspieszeniem, a także równomiernym rozwojem wszystkich partii mięśni. Ćwiczenia, które także przybierają formę zabawy zakładają różnego rodzaju wspinanie się i opuszczanie na linie, rozciąganie, zwisanie na rękach, podskakiwanie. Dzieci powyżej dziesiątego roku życia zwiększają już swoją masę mięśniową, zatem stosuje się coraz większe obciążenia treningowe, które opierają się głównie na wzmocnieniu mięśni brzusznych i kręgosłupa.
Wiele szkółek piłkarskich dla najmłodszych posiada w swoich strukturach także szkółki bramkarskie, gdzie szkoli się młodych chłopców na przyszłych bramkarzy. Uważa się, że idealnym wiekiem, aby rozpocząć systematyczną pracę z bramkarzem jest czternasty rok życia, jednak treningi zaczyna się dużo wcześniej. Zajęcia w szkółce bramkarskiej opierają się głównie na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, z wykorzystaniem przewrotów, przerzutów, turlania, wyskoków, czy rozciągania. Podobnie jak w przypadku treningów piłkarskich, tak i tu ćwiczenia łączone są z pewną formą zabawy. Częstotliwość treningów bramkarzy zależy od ilości jednostek treningowych całej drużyny, jednak stosuje się pewien rodzaj odizolowania, w którym trener i bramkarz, bądź grupa bramkarzy ćwiczą indywidualnie.