Podciąganie jest jednym z najbardziej podstawowych ruchów do jakich zostało stworzone nasze ciało. Jest to również doskonałe ćwiczenie fizyczne, które prowadzi do wzmocnienia wielu mięśni mających kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia.
Jak wykonać należy poprawne podciągnięcie? Potrzebujemy do tego drążka, gałęzi lub jakiegokolwiek przedmiotu, na którym możemy się bez większego problemu zawiesić. Chwytamy nasz przyrząd i podkurczamy nogi w kolanach lub podskakujemy doń, jeśli znajduje się on poza zasięgiem naszych wyprostowanych rąk. Ta druga sytuacja jest wręcz korzystniejsza ze względów czysto technicznych. Następnie podciągamy się co najmniej do momentu, kiedy oczy znajdą się na poziomie drążka, a następnie opuszczamy. Optymalny zakres ruchu rozciąga się od wyprostowania rąk w łokciach do chwili, gdy nasz podbródek wystaje lekko ponad drążek.
W tym ćwiczeniu uczestniczą przede wszystkim mięsień najszerszy grzbietu, tylny barku oraz biceps. Jednakże tym, co wielu może zaskoczyć jest fakt, że również spory udział mają mięśnie kapturowe ulokowane w górnej części naszych pleców. Rolę stabilizatora odgrywa także triceps.
Sądzę, że powyżej napisałem wszystko, co najważniejsze w kwestii podciągania. Zachęcam do wykonywania tego ćwiczenia co najmniej dwa razy w tygodniu.