Wraz z modą na bycie fit pojawia się coraz więcej form ćwiczeń i miejsc przeznaczonych do uprawiania sportu. Rośnie także liczba miłośników aktywności fizycznej pod chmurką. To właśnie z myślą o nich powstały tzw. outdoor fitness, czyli siłownie zewnętrzne.
Badania dowodzą, że ćwiczenia na świeżym powietrzu dają lepsze efekty, bo dotleniony organizm intensywniej spala tkankę tłuszczową i jest bardziej wytrzymały. Siłownie zewnętrzne są budowane głównie na osiedlach, w parkach i w pobliżu tras spacerowych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że są darmowe i każdy może z nich skorzystać. Każdy sprzęt opatrzony jest instrukcją obsługi, więc nie potrzebujemy instruktora, aby prawidłowo z niego korzystać. Urządzenia są dostosowane do dzieci i dorosłych oraz posiadają różny stopień trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od kondycji fizycznej. Dla osób starszych i po kontuzjach, outdoor fitness może być uzupełnieniem rehabilitacji.
Siłownie zewnętrzne coraz częściej pojawiają się też w pobliżu placów zabaw. Taki zabieg ma zachęcić opiekunów do aktywności fizycznej w czasie, gdy dzieci się bawią.
Nie należy się obawiać o bezpieczeństwo takiej formy ćwiczeń, gdyż siłownie zewnętrzne objęte są szeregiem przepisów i ich przestrzeganie jest skrupulatnie kontrolowane.