Informacja reklamowa Treść niniejszego komentarza ma wyłącznie cel marketingowy, nie stanowi umowy ani nie jest dokumentem informacyjnym wymaganym na mocy przepisów prawa, nie zawiera informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.
Kupowanie przez Internet – ubrań, żywności, butów, materiałów budowlanych czy wakacji – nie jest już tylko modą, ale trendem cywilizacyjnym obejmującym coraz więcej grup społecznych. To już nie tylko przywilej młodych, bo ten trend coraz częściej jest wykorzystywany także przez starsze pokolenia.
Według Europejskiego Centrum Podatkowego wartość globalnych zakupów przez Internet wyniosła w 2024 roku 6,39 biliona dolarów i była wyższa niż w poprzednim roku o 17,5%.
To nie koniec. Z raportu eMarketera wynika, że w tym roku globalny rynek e-commerce przekroczy wartość 7,70 bilionów dolarów, a w Polsce wydamy w Internecie 141,6 miliarda zł.
Systematycznie i dynamicznie rośnie także liczba tak zwanych e-konsumentów, czyli osób systematycznie robiących zakupy w sieci. W 2025 roku ich liczba wzrośnie do 3,64 miliarda osób, co oznacza, że z tego sposobu zakupów będzie korzystało blisko 46% całej światowej populacji.
Przez Internet na rynek kapitałowy
Jeśli w sieci kupujemy buty, torebki, sukienki, spodnie i płytki łazienkowe, a wreszcie nawet podstawowe usługi – na przykład naprawę cieknącego kranu – to nie ma powodu, aby nie kupować również produktów finansowych. I robimy to coraz częściej!
To proste i zaoszczędza wiele czasu. W ten sposób można na przykład kupić obligacje skarbowe, jeden z instrumentów rynku kapitałowego, który pozwala nam zabezpieczyć swoją przyszłość, a jego ogromną zaletą jest bardzo niski stopień ryzyka, a więc duże bezpieczeństwo. Ten zakup jest niezwykle prosty i nawet najmniej biegli w poruszaniu się po Internecie, uporają się z tym w ciągu dosłownie kilku minut.
Wiele możliwości
Wykorzystując Internet możemy stać się właścicielami obligacji skarbowych kupując je bezpośrednio u emitenta, a więc Skarbu Państwa. Ale równie dobrze możemy wykorzystać do tego nasz bank – obligacje skarbowe ma w swojej ofercie większość z działających w Polsce instytucji tego sektora – lub dom maklerski, którego jesteśmy klientami. Do naszej dyspozycji są również specjalistyczne platformy inwestycyjne.
Fundusze inwestycyjne
Dobrym sposobem inwestowania w obligacje skarbowe jest także zakup jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które specjalizują się w inwestowaniu w te papiery wartościowe. Wybierając specjalistyczny fundusz skarbowy nie tylko dywersyfikujemy swoje inwestycje, ale także czerpiemy z wiedzy i doświadczenia profesjonalnych zarządców dobrze znających rynek.
Także w wypadku funduszy inwestycyjnych zakupu obligacji – a konkretnie jednostek uczestnictwa funduszu obligacji skarbowych – możemy dokonywać przez Internet.
Zastrzeżenia prawne
Przedstawione powyżej informacje stanowią informację reklamową, mają charakter informacyjny i nie są ofertą w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeksu Cywilnego. Zawarte w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią usługi doradztwa finansowego, prawnego i podatkowego oraz nie należy ich traktować jako rekomendacji dotyczących instrumentów finansowy.
Caspar TFI informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.
Należy liczyć się z możliwością częściowej utraty wpłaconych środków. Indywidualna stopa zwrotu uczestnika nie jest tożsama z wynikiem inwestycyjnym funduszu i jest uzależniona od dnia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa oraz od poziomu pobranych opłat.
Opodatkowanie dochodów z inwestycji w fundusze zależy od indywidualnej sytuacji każdego uczestnika i może ulec zmianie w przyszłości.
Korzyściom wynikającym z inwestowania środków w jednostki uczestnictwa towarzyszą również ryzyka, takie jak: ryzyko nieosiągnięcia oczekiwanego zwrotu z inwestycji, wystąpienia okoliczności, na które uczestnik funduszu nie ma wpływu np. zmiany polityki inwestycyjnej czy połączenia lub likwidacji subfunduszu, a także ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych.
Wśród ryzyk związanych z inwestowaniem należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyka dotyczące polityki inwestycyjnej, w tym: rynkowe, walutowe, stóp procentowych, kredytowe, koncentracji, jak również rozliczenia oraz płynności lokat.
Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.
Caspar TFI pobiera opłaty dystrybucyjne za nabycie jednostek uczestnictwa subfunduszy Caspar Parasolowy FIO, za zamiany pomiędzy nimi, a także za zarządzanie nimi. Wysokość poszczególnych opłat wskazana jest w Tabeli Opłat oraz ogłoszeniach o ewentualnych promocjach w opłatach.
Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych należy zapoznać się z Prospektem Informacyjnym Caspar Parasolowy FIO oraz z dokumentami Kluczowych Informacji dla Inwestorów.