Transport w Rzymie

0
1274
3/5 - (1 vote)

Dojazd z lotniska

Wielu turystów rozpoczyna podróż po Rzymie od jednego z dwóch lotnisk: Roma-Fiumicino lub Roma-Ciampino. Z drugiego portu lotniczego korzystają przede wszystkim tani przewoźnicy, z pierwszego – tradycyjne linie lotnicze. Na oba lotniska można dolecieć z Polski.

Aby dostać się do miasta z położonego w odległości około 35 kilometrów lotniska Roma-Fiumicino, warto skorzystać z połączenia kolejowego. Turyści mają do wyboru dwa rodzaje pociągów: kursujący dwa razy na godzinę Leonardo Express (cena biletu: 14 euro) lub jeden z odjeżdżających co 15 minut pociągów regionalnych (cena biletu: 8 euro). Pociąg ekspresowy kursuje do położonej w centrum stacji Roma Termini, pociągami regionalnymi można dojechać do kilku stacji węzłowych.

Lotnisko Roma-Ciampino jest położone na przedmieściach Rzymu. Ze stacji Ciampino kursują pociągi regionalne Trenitalia, dzięki którym już po kilkunastu minutach można dostać się do centrum na stację Roma Termini (cena biletu 1,3 euro). Lotnisko jest też obsługiwane przez kilku przewoźników autobusowych.

Jak poruszać się po Rzymie?

Znaczna część zabytków i atrakcji turystycznych Rzymu położona jest w ścisłym centrum. Gdy jednak chcemy dojechać do tych położonych na uboczu lub gdy zwyczajnie nie chcemy męczyć nóg długimi spacerami, warto skorzystać z rozbudowanego systemu komunikacji miejskiej. Jego ogromną zaletą jest fakt, że linie tramwajowe, autobusowe, kolejki miejskiej, trolejbusowa oraz metro są objęte wspólnym systemem biletowym Metrebus. Rzym jest, co prawda podzielony na strefy, jednak w przypadku standardowego zwiedzania wystarczy kupić bilet na jedną strefę, pozostałe zaczynają się dopiero na przedmieściach.

Rzymskie metro składa się z dwóch linii (A-pomarańczowa i B-niebieska), które krzyżują się na stacji Roma Termini. Pociągi metra jeżdżą od godziny 5:30 do 23:30 (w weekendy do 1:30) co 5-10 minut. Uzupełnieniem metra są „trenini” – pociągi kolei naziemnej. Umożliwiają one dojazd do przedmieść Rzymu. Turystów może szczególnie interesować linia Ostiense-Ostia, prowadząca do nadmorskiej części Rzymu.

Sieć linii autobusowych i tramwajowych jest bardzo dobrze rozwinięta. Przewoźnik, firma ATAC, obsługuje ponad 200 połączeń miejskich i podmiejskich. Warto przed wyjazdem zajrzeć na ich stronę internetową (http://infopoint.atac.roma.it/, dostępną również w wersji angielskiej), na której można wygodnie sprawdzić połączenia, jeśli tylko znamy adres lub nazwę przystanku. Strona jest przystosowana do potrzeb turystów. W specjalnej zakładce „Tourist lines” można znaleźć trasy linii autobusowych łączących miejsca atrakcyjne turystycznie.

Bilety – ceny i punkty sprzedaży

Turyści odwiedzający Rzym nie powinni mieć problemu z zakupem biletów na przejazd komunikacją miejską. Są one sprzedawane w kasach na głównych stacjach metra, w biletomatach na stacjach metra oraz wielu przystankach autobusowych i tramwajowych, a także w licznych kioskach.

Bilet jednorazowy (BIT) obowiązuje przez 75 minut na jeden przejazd metrem lub kolejką miejską i dowolną liczbę przejazdów innymi środkami komunikacji. Cena takiego biletu to 1 euro. Przydatne mogą być również bilety jednodniowe ((BIG) w cenie 4 euro, obowiązujące w dniu skasowania do północy i pozwalające na dowolną liczbę przejazdów komunikacją miejską. Turyści przyjeżdżający do Rzymu na dłużej mogą skorzystać z biletów trzydniowych (11 euro) lub tygodniowych (16 euro).

Źródło: https://www.perfumellablog.pl/2024/02/czy-istnieja-naturalne-sposoby-na-przyciemnianie-wlosow.html