Starożytne zabytki w Syrakuzach

0
1209
Rate this post
Syrakuzy to położone na wschodnim wybrzeżu Sycylii miasto, którego historia liczy sobie już 2700 lat. Z powodu obecności licznych zabytków z czasów starożytnej Grecji i Rzymu znajduje się na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To miejsce, w którym teatr rzymski sąsiaduje z grecką świątynią Apollina, a w niewielkiej odległości znajdują się piękne barokowe kościoły.

Zabytki Ortygii

W starożytności Syrakuzy intensywnie się rozwijały, stając się od V wieku p. n. e. największym miastem i portem Sycylii, uważanym także za najpiękniejsze i najbogatsze. Największa liczba starożytnych zabytków architektury położona jest na Ortygii. Jest to wyspa połączona ze stałym lądem mostem Ponte Umbertino. W starożytności była fortecą otoczoną ściśle murami obronnymi. Najstarszymi pozostałościami po obecności Greków na Sycylii są świątynie poświęcone Apollinowi i Atenie z VI i V w. p. n. e. W pobliżu odkryto ruiny katedry jońskiej z VI w. p. n. e. W tej części dawnego greckiego miasta znajduje się też fontanna o nazwie Źródło Aretuzy. Zgodnie z legendą, właśnie w tym miejscu nimfa Aretuza uciekając przed zakochanym w niej bogu rzeki Alfejos zamieniła się w źródło. Miejsce to wspomina między innymi Wergiliusz w poemacie „Eneida”.

Park Archeologiczny

Osoby interesujące się archeologią i historią sztuki koniecznie powinny odwiedzić Park Archeologiczny. Znajdują się w nim najbardziej spektakularne zabytki z czasów greckich i rzymskich. Amfiteatr grecki był jedną z większych tego typu budowli. Prawie w całości został wykuty w skale. Do dzisiejszych czasów dobrze zachowały się miejsca dla widowni, widoczne są także pozostałości sceny. W nieco gorszym stanie znajduje się amfiteatr rzymski, jednak i tutaj można dostrzec między innymi ślady zaawansowanej technicznie konstrukcji sceny. W tej części miasta można zobaczyć także monumentalny ołtarz Zeusa.

Akustyczna ciekawostka – Ucho Dionizosa

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Syrakuzach jest jaskinia o nazwie „Ucho Dionizosa”. Jest to sztuczny twór powstały w wyniku wydobywania kamienia w kamieniołomach. Nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi przypominającemu ucho i małżowinę uszną, a także niepowtarzalnej akustyce. Słowa wypowiedziane nawet cichym szeptem we wnętrzu jaskini są powtarzane przez echo. Zgodnie z legendą, w „Uchu Dionizosa” przetrzymywano uwięzionych wrogów politycznych i wykorzystywano właściwości jaskini do podsłuchiwania ich planów i sekretów.