Obchody karnawału na Sycylii

0
1256
Rate this post

Najbardziej znaną imprezą karnawałową jest ta w Wenecji, ale mieszkańcy Sycylii potrafią się bawić co najmniej równie dobrze. Sycylijski karnawał trwa króc ej niż w Polsce, ale obchodzi się go bardzo kolorowo i intensywnie. Imprezy karnawałowe odbywają się między Tłustym Czwartkiem a Ostatkami, czyli przez 6 dni i jest to termin ruchomy, w zależności od tego, kiedy w danym roku przypada Wielkanoc.

Parada pojazdów w Acireale

Najpopularniejszą miejscowością w trakcie karnawału jest Acireale na wschodnim wybrzeżu wyspy, niedaleko Katanii. Kulminacyjnym punktem obchodów karnawału jest tu pochód ze specjalnie budowanymi na tę okazję pojazdami-tratwami. Każdy z nich bierze udział w konkursie. Pojazdy są wykonane z masy papierowej i mają najczęściej charakter alegoryczny. Na platformach stoją mieszkańcy przebrani za znane postacie polityki, showbiznesu, a także fantastyczne stwory. Innym rodzajem są pojazdy ozdobione setkami żywych kwiatów, często tworzących ruchome figury. Paradzie towarzyszą pokazy tancerzy i performerów z całego świata, a także muzyka tworzona za pomocą naczyń kuchennych codziennego użytku. Tradycja pochodów i konkursów sięga XIX wieku. Wówczas była to okazja do okazania negatywnych emocji wobec postaci przedstawianych za pomocą masek. Mieszkańcy często rzucali w nie jajami i warzywami. Dziś ograniczają się do „lżejszego” arsenału i używają konfetti oraz specjalnych pianek w spray’u.

Król karnawału w Sciacce

Acireale nie jest oczywiście jedynym miastem, gdzie świętuje się karnawał tak barwnie i kolorowo. Po drugiej stronie wyspy, nad Morzem Śródziemnym, leży miejscowość Sciacca, gdzie obchody karnawału dorównują tym w Acireale. Tu też odbywają się parady karnawałowych pojazdów, ale wyróżniają się tym, że cała impreza jest podporządkowana Peppa Nappie. To legendarna postać, król karnawału, który przybywa do miasta na kutrze rybackim. Na czas karnawału otrzymuje klucze do miasta, co ma symbolizować przejęcie przez niego władzy. W ciągu kilku dni miasto przemierzają wzdłuż i wszerz poprzebierani w kolorowe stroje mieszkańcy i turyści, odbywają się koncerty, przedstawienia, zabawy dla dzieci, a także minimaraton przebierańców o puchar Peppa Nappy. Panowanie króla karnawału trwa niestety krótko i kończy się spaleniem jego kukły na głównym placu.To znak, że zaczyna się Wielki Post.

Karnawał na Sycylii to okazja do spróbowania oryginalnych przysmaków. W niewielkich kramikach rozstawionych wzdłuż tras pochodów można kupić wszystko to, czego nie wolno było jeść w Wielkim Poście: pieczone kiełbaski, duszoną wołowinę, orzechy zatopione w miodzie i tradycyjne sycylijskie słodycze.