Jak polubić sport?

0
481
Rate this post

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie każdy jednak lubi uprawiać sport. Co zrobić, aby pokonać w sobie lenia i zacząć się ruszać?

Nie ma innego sposobu jak znalezienie dyscypliny, która sprawia nam przyjemność. Robienie czegoś na siłę może jedynie zniechęcić do uprawiania jakiegokolwiek sportu. Nie warto rzucać się na sporty ekstremalne, jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z aktywnością fizyczną. Przykładem aktywności odpowiedniej dla każdego, na każdym poziomie zaawansowania są między innymi: bieganie (nawet krótkie dystanse), fitness, pilates, nordic walking. Dzięki takim aktywnościom można dotlenić organizm, poprawić ukrwienie i wzmocnić mięśnie.

Przyczyny niechęci do sportu mogą być różne. Niektórzy mają negatywne podejście, ponieważ już w szkole zmuszani byli do ćwiczeń, np. na lekcjach wychowania fizycznego. Jeśli nauczyciel nie przykłada się do prowadzenia zajęć, nie angażuje się, to w dziecku pozostaje stereotyp że sport to coś nudnego i nie warto marnować na niego czasu.

Dlatego tak ważne jest dawanie odpowiednich wzorów zachowań. Rodzice, nauczyciele – mają ogromny wpływ na młodzież. Dzięki ich zaangażowaniu można przyzwyczaić każdego do uprawiania sportu.