Ranking najlepszych książek o futbolu

0
1648
Rate this post

Ilość sportowych książek na rynku zdecydowanie przekroczyła dopuszczalne normy

Wchodząc do losowo wybranej księgarni rzucają nam się w oczy dwa rodzaje książek: poradniki napisane przez internetowych celebrytów i sportowe biografie. Nie wiem czy byłbym w stanie zliczyć wszystkie pozycje o Robercie Lewandowskim, a to tylko kropla w morzu. Co rusz uderza w nas kolejny breaking news – zapomniany piłkarz wraca z emerytury, aby opowiedzieć o pozaboiskowych kulisach. Ciekawe, ilu jeszcze byłym kopaczom zbyt szybko zaczną kurczyć się oszczędności i będą zmuszeni do takiego ruchu. Książki o piłce to mój konik – nie ma co ukrywać. Przeczytałem ich całą masę i z tego powodu zdecydowałem się stworzyć subiektywny ranking najlepszych książek o futbolu. Znajdziecie tu zarówno autobiografie, jak i książki o tematyce ogólnej. Mam nadzieję, że pomoże Wam to w odnalezieniu perełek, które zdecydowanie warto sprawdzić.

10. James Bannon „Ja, Kibic”

Oparta na faktach historia policjanta, który wszedł w szeregi kibicowskiej legendy z Millwall. Podstawowa lektura dla każdego, kogo interesują nie tylko mecze piłki nożnej, ale także historie z trybun. Jeśli oglądaliście „Hooligans” i  tego nie żałujecie, jeśli interesują Was kibicowskie porachunki, to ta książka zdecydowanie do Was trafi. Ciekawa narracja, przerażające historie, problemy moralne infiltrującego i piłka nożna w tle. Idealna pozycja na wakacyjne plażowanie. Mimo że nie jest to książka, którą będziecie wspominać po latach, warto po nią sięgnąć. Nie powinniście żałować, bo to historia zasługująca na film.

9. Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik „Kuba”

Do książki Kuby podchodziłem z dużymi oczekiwaniami i spotkało mnie spore rozczarowanie. Uważam, że w dużej mierze moją opinię determinuje współautorka książki. Z jednej strony rozumiem decyzję, ponieważ postawiono na osobę spoza środowiska, żeby zyskać nową perspektywę. Z drugiej strony brakuje mi właśnie takiej sportowej chemii między Kubą a panią Domagalik. Zdecydowanie za mało piłki, a za dużo psychologii i analizy wpływu przeszłości na obecne czasy. Była szansa na absolutny top, a dostaliśmy „tylko” solidną pozycję, którą warto sprawdzić, ale raczej się do niej nie wróci.

 8. Przemysław Rudzki „Futbol i cała reszta”

Jestem fanem pióra Przemka i staram się śledzić wszystkie jego felietony. Uważam, że jest jednym z najlepszych dziennikarzy piłkarskich w kraju. „Futbol i cała reszta” to druga książka w dorobku tego autora i ostrzyłem sobie zęby na tę pozycję od kiedy przeczytałem „Gracza”, czyli jego pierwszą książkę. Czytając zapowiedzi wiedziałem, że Przemek odbije trochę od standardowego modelu książki o piłce, jednakże to co dostałem i tak mnie zaskoczyło. Książka opowiada o życiu grupy przyjaciół z dzieciństwa i ich losach w dorosłym świecie. Piłka jest tylko tłem dla całej historii i być może właśnie dlatego czytanie jej szło mi tak opornie. Patrząc z perspektywy moich oczekiwań – zawód, ale i tak warto po nią sięgnąć, bo to po prostu kawał ciekawej historii napisanej w świetnym stylu.

7. Grzegorz Szamotulski, Krzysztof Stanowski „Szamo”

Wszyscy, którzy obejrzeli choć jeden wywiad Szamotulskiego, wiedzą czego mogą się spodziewać po tej książce. Szamo niczego nie udaje, nie kreuje się na wielką gwiazdę i za to ogromny plus. Dużo widział i sporo przeżył, dlatego każda historia niesie za sobą masę interesujących faktów z życia prywatnego i kariery piłkarza. Mnóstwo autokarowych anegdot, które czyta się z ogromną przyjemnością, ogrom rubasznego humoru i żartów w stylu Janusza Wójcika. To wszystko sprawia, że tę pozycję pochłania się w moment, a to również zasługa świetnego pióra Stanowskiego. Założyciel weszło.com to z resztą ekspert w swoim fachu i nie bez powodu w moim rankingu dziesięciu najlepszych książek, aż cztery zostały napisane wspólnie z tym dziennikarzem.

6. Przemysław Rudzki „Gracz”

Pierwsza książka w dorobku Przemka i od razu poprzeczka zawieszona bardzo wysoko. Lektura opowiada historię młodego piłkarza grającego w warszawskim klubie. Rudzki pisze ciekawie, doprawiając akcję dużą ilością anegdot z prawdziwego futbolu. W fantastyczny sposób pokazane zostały blaski i cienie sławy oraz dużych pieniędzy. Myślę, że to podstawowa pozycja dla każdego młodego piłkarza, ponieważ mimo kategorii fiction, ta książka może być świetną przestrogą dla wszystkich chłopaków, którzy zachłysnęli się (bądź zachłysną) szybkimi pieniędzmi, sławą i łatwymi dziewczynami. Nie bez powodu podtytuł tej książki brzmi: Witaj w brudnym świecie futbolu.

5. Wojciech Kowalczyk, Krzysztof Stanowski „Kowal”

Wojciech Kowalczyk jest chodzącym unikatem. Żywy przykład na to, że jeśli jesteś niesamowitym piłkarzem, ale nie prowadzisz się poprawnie, skończysz jako niespełniony talent i zawód wszystkich trenerów. Ma to swoje plusy oraz minusy. Plusem jest to, że dzięki stylowi życia Kowala powstają takie autobiografie – niezwykle barwne, interesujące i odkrywające najciemniejsze strony polskiej kadry. Wątpię, że ktokolwiek sięgnąłby po tę pozycję, gdyby Kowalczyk na zgrupowaniach po kolacji szedł grzecznie spać, a nie lądował w lokalnej spelunie. Minusem za to jest fakt, iż Kowalczyk miał papiery na duże granie i po prostu nie wykorzystał swojej szansy. Zamiast grać w Realu Madryt grał tylko w Realu Betis, po czym karierę skończył na Cyprze. Świetna pozycja na zimowe wieczory, na pewno nie będziecie żałowali.

4. Andrzej Iwan, Krzysztof Stanowski „Spalony”

Jedna z najmocniejszych książek, jakie miałem okazję przeczytać. Z racji swojego wieku nie mam prawa pamiętać boiskowych dokonań Andrzeja Iwana, ale nie przeszkadza mi to w odbiorze książki. Ajwen uznawany był za jeden z największych talentów swojego pokolenia, ale nie jest to historia spełnionego piłkarza. To gorzka spowiedź i rozliczenie się z demonami przeszłości. To historia upadku człowieka uzależnionego od alkoholu i hazardu. To historia człowieka, który podjął kilka prób samobójczych. Wstrząsająca, bardzo interesująca i świetnie napisana pozycja, która doprawiona została niepowtarzalnym krakowskim klimatem.

3. Krzysztof Stanowski „Stan futbolu”

Ostatnia pozycja Stanowskiego w tym zestawieniu i zarazem najciekawsza jego książka. Doświadczenia zdobyte w ciągu dwudziestu lat pracy w branży piłkarskiej zostały przelane na strony tej lektury w brawurowy sposób. Ogrom ciekawostek, historii z piłkarskiego zaplecza i fakty, których nie znajdziemy nigdzie indziej. A to wszystko podane w typowym dla Stanowskiego, bezkompromisowym stylu, wciągającym czytelnika na długie godziny. To jedna z tych książek, które rozpoczynacie rano i kończycie w nocy tego samego dnia.

2. Harry Redknapp „Zawsze pod kontrolą”

Jeśli jesteście fanami angielskiej Premier League i nie przeczytaliście tej autobiografii, to czym prędzej nadrabiajcie zaległości. Książka przesiąknięta brytyjskim humorem i klimatem boisk Premiership. Redknapp jest niesamowicie barwną postacią. Z lekkością i humorem potrafi dzielić się z czytelnikiem ciekawymi boiskowymi historiami, które zaciekawią każdego fana angielskiej piłki. Ta pozycja ma ogromny atut – wszystkie historie opisane przez autora nie straciły jeszcze daty ważności. Przywołani piłkarze dalej wbiegają na angielskie boiska przez co czytelnicy, którzy śledzą ligę, mogą delektować się zakulisowymi historiami swoich obecnych idoli.

1. Zlatan Ibrahimović „Ja, Ibra”

Ibra jaki jest, każdy widzi. Chodzący oryginał, silny charakter i jeden z najlepszych piłkarzy na świecie. Jego autobiografia nie mogła być inna. Bezkompromisowa narracja, twarde rozliczanie się z przeszłością i wrogami, niesamowite anegdoty rzucane jak z rękawa. Swoją drogą jego życiorys to świetny materiał na kinowy hit. Od dzieciaka pochodzącego z ghetta, szwedzkiego Rosengård, do jednego z najlepszych zawodników w obecnych czasach. Świetnie opowiedziana i kapitalnie napisana historia życia tego unikatu. Książka przeczytana jednym tchem i pozycja obowiązkowa każdego fana futbolu.

Te dziesięć pozycji to tylko mała część wszystkich książek o tematyce piłkarskiej, jakie znajdziecie w księgarniach. Z racji wielkości tego rankingu, nie zmieściłem tu wszystkich książek, które są warte przeczytania. Na moje wspomnienie zasługują także:

1) Raymond Domenech „Straszliwie sam” – ciekawa, ale dłużąca się książka o życiu byłego trenera kadry Francji.

2) Janusz Wójcik „Jedziemy z frajerami” – zabawna i interesująca pozycja, ale w świetle ostatnich faktów nie wszystkie historie okazują się być prawdziwe.

3) Anonimowy piłkarz „Futbol obnażony” – bardzo wciągająca lektura, która powinna zainteresować przede wszystkim fanów ligi angielskiej. O autorze wiemy tylko tyle, że był piłkarzem grającym w Premier League. Obrany wizerunek pozwala mu na odkrycie absolutnie wszystkiego czego był świadkiem, bez strachu o konsekwencje.

 

Mam nadzieję, że opisane książki Wam się spodobają. A czy Wy macie jakieś swoje ulubione piłkarskie książki? Jeśli tak, dajcie mi znać – może znajdę coś dla siebie.

Do usłyszenia!