Katedra wileńska

0
2210
5/5 - (1 vote)

Katedra w Wilnie to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na jego bogatą historię. Świątynia pełniła ważną rolę już od momentu powstania. Była między innymi miejscem pochówku wielkich książąt litewskich, a później królów Polski i Litwy.

 

Historia katedry

 

Według niepotwierdzonych źródeł, katedra została zbudowana w miejscu pogańskiego gaju, w którym oddawano cześć Perkunowi, najważniejszemu z bogów litewskich. Najwcześniejsze pisemne informacje na temat świątyni w tym miejscu pochodzą z roku 1386, kiedy Władysław Jagiełło przyjął chrzest. Drewniany kościół pod wezwaniem świętego Stanisława spłonął dość szybko, bo w 1399 roku. Na jego miejscu wybudowano gotycką katedrę, w której następnie pochowano wielkiego księcia Litwy Witolda, a następnie króla Aleksandra Jagiellończyka. W następnych wiekach kolejne pożary wymuszały częste przebudowy katedry, która przybierała renesansową i barokową formę. Pozostałością po barokowej świątyni jest najsłynniejsza kaplica w katedrze, pod wezwaniem świętego Kazimierza. Obecnie w Wilnie można oglądać katedrę w stylu klasycystycznym, której budowę ukończono w 1801 roku.

 

Architektura katedry

 

Architekci, Wawrzyniec Gucewicz i Michał Szulc, zachowali gotycki trójnawowy układ katedry. Wschodnia fasada ozdobiona jest portykiem z figurami św. Stanisława i św. Kazimierza na szczycie. W kolumnadzie fasady południowej umieszczono rzeźby królów polskich i wielkich książąt litewskich. Najbardziej interesującą częścią katedry są kaplice rozmieszczone wzdłuż naw bocznych. Jest ich 11: św. Kazimierza, św. Mari Magdaleny (biskupia), św. Ignacego Loyoli, św. Pawła (Montwidowska), Ukrzyżowanego Zbawiciela (Gasztołdowska), św. Jana Nepomucena, św. Władysława, Wołłowiczowska, Zwiastowania NMP (Kieżgajłowska), św. Piotra, Grobu Świętego.
Kaplica św. Kazimierza to dzieło wczesnego baroku, wzorowane na kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Na ołtarzu w kaplicy znajduje się trumna z relikwiami św. Kazimierza. Można tu także zobaczyć obraz świętego, w którym uważni obserwatorzy dostrzegą pewną ciekawostkę. Patron Litwy ma na obrazie 3 dłonie. Według legendy pewien malarz chciał nieco zmodyfikować obraz zmieniając ułożenie rąk św. Kazimierza, jednak wielokrotnie zamalowywana dłoń była wciąż widoczna. Uznano to za cud i pozostawiono obraz w tej niecodziennej formie. Kaplicę zdobią posrebrzane rzeźby królów Polski. W podziemiach kaplicy zostali pochowani: Aleksander Jagiellończyk, dwie żony Zygmunta Augusta, Elżbieta Habsburżanka i Barbara Radziwiłłówna, spoczywa tam też serce Władysława IV Wazy.
Kaplica Wołłowiczowska ma również inną nazwę – Królewska, którą zawdzięcza temu, że była miejscem pochówku członków rodziny królewskiej. Co ciekawe, to w tej kaplicy odbył się potajemny ślub Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną.

 

Zwiedzanie katedry

 

Katedra wraz z osobną dzwonnicą znajdują się w centrum miasta, na Placu Katedralnym (Katedros aikste). Na miejsce najłatwiej dojechać trolejbusem. Oprócz zwiedzania wnętrza katedry możliwe jest także zwiedzanie podziemi (za dodatkową opłatą), w których znajdują się grobowce władców.

Źródło: https://kl-ostoja.pl/jakie-sa-kluczowe-roznice-w-strategiach-seo-miedzy-rynkiem-niemieckim-a-innymi-rynkami-europejskimi.html