Dziś zapraszamy do Kłodawy.
To małe Miasto (około 6 700 mieszkańców) położone jest 20 km na północny wschód od Koła, przy szosie Warszawa-Poznań. Siedziba największej w kraju kopalni soli kamiennej (zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu). Wydobywana jest tu sól z mikroelementami (żelazo, mangan, potas, wapń, cynk, kobalt, miedź), która jest dodatkowo jodowana.
Historia Kłodawy:
Prawa miejskie Kłodawa miała od końca XIV w. do 1870 roku, ponownie nabyła je w 1925 roku. Od poł. XV w. do pocz. XVIII w. czynna była tu szkoła podległa Akademii Krakowskiej. W 1956 roku rozpoczęto eksploatacje kopalni soli.
Ciekawe miejsca:
Częściowo zachował się średniowieczny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem, przy którym późnoklasycystyczny ratusz z około 1820 roku.
Niedaleko stoi późnobarokowy pokarmelicki kościół Wniebowzięcia NMP z lat 1718-55 z 2 niskimi wieżami nakrytymi baniastymi hełmami.
Ołtarz główny rokokowy, trójdzielny o bogatej architekturze. W ołtarzu obraz Matki Boskiej Szkaplerznej w sukienkach srebrnych. Ołtarze boczne analogicznie parami – rokokowe. Ambona rokokowa w kształcie łodzi. Prospekt organowy z rzeźbami muzykujących aniołków i króla Dawida. Balustrada oddzielająca prezbiterium również rokokowa. Stalle z rzeźbami aniołków na zwieńczeniach i czternastoma obrazkami z przedstawieniami świętych. Trzy konfesjonały intarsjowane z obrazami zakonnika męczennika i Świętej Teresy.
Godnym uwagi zabytkiem jest także drewniany, kryty gontem kościół cmentarny św. św. Fabiana i Sebastiana z 1557 roku, restaurowany gruntownie w 2 poł. XVIII w. i później. Wyposażenie wnętrza (m.in. ołtarz główny) jest częściowo rokokowe. Przy kościele stoi drewniana dzwonnica, zapewne z XVIII w., kryta gontowym dachem namiotowym.