Wiele osób, gdy słyszy słowo „Transylwania”, widzi oczyma wyobraźni hrabiego Draculę. Kiedy zaś pada nazwa „Siedmiogród”, przypominają im się lekcje historii i Stefan Batory. Nie wszyscy jednak wiedzą, że chodzi o tę samą krainę – że Transylwania oraz Siedmiogród to jeden teren, znajdujący się obecnie w granicach Rumunii.
Zwiedzanie Transylwanii
Historia Transylwanii sięga czasów antycznych, przede wszystkim jednak wiele w niej – świetnie zachowanych – pamiątek po średniowieczu. To obszar niesamowicie zróżnicowany – tak pod względem kultur, jak i obyczajów. Stare mury i zamczyska przyciągają tak samo jak folklor oraz piękne widoki, wśród których miasta i wioski zostały założone. Jadąc tam, warto tak zaplanować wycieczkę, aby zobaczyć jak najwięcej tego rumuńskiego regionu.
- Cluj Napoca – jest największym miastem Transylwanii i najważniejszym ośrodkiem przemysłowo-gospodarczym; dwujęzyczne, pamięta czasy węgierskie, dlatego też nazwy ulic w nim zapisywane są zarówno po rumuńsku, jak i po węgiersku; w Cluj Napoce zobaczyć można wiele, m.in. kościół św. Michała, budynki uniwersyteckie, zwiedzić muzea (zwłaszcza Narodowe Muzeum Sztuki i Narodowe Muzeum Historii Transylwanii); strudzeni podróżni cienia zaznają w ogrodzie botanicznym datowanym na początek lat 20. XX wieku.
- Sybin (Sibiu) – jeden z siedmiu grodów historycznego Siedmiogrodu; już w średniowieczu pełnił rolę ważnego ośrodka rzemieślniczego; tutaj założony został pierwszy rumuński bank; co warto zobaczyć? Przede wszystkim: rynek ze starą zabudową i m.in. Starym Ratuszem, wieżę Schodów z XIII wieku, kościół Franciszkanów, a także muzea, Muzeum Kultury Ludowej ASTRA czy Muzeum Historii Naturalnej.
- Târgu Mureş – średniej wielkości miasto, które istnieje przynajmniej od XIV wieku; najważniejszy zabytek Târgu Mureş to średniowieczna twierdza, warto też zobaczyć m.in. Katedrę greckokatolicką, cerkiew drewnianą, jak również pomnik gen. J. Bema.
- Braszów (Braşov) – ma duszę i jest ze względu na to porównywany do Krakowa; piękna starówka, a także wiele zabytków (w tym Czarny Kościół, Synagoga, zamek) oraz mających tam miejsce wydarzeń kulturalnych, czynią z Braszowa prawdziwą perełkę, w której warto się zatrzymać.
- Raşnov – miasto słynące z dużego zamku chłopskiego, zwanego „rumuńskim Carcassonne”; zachowały się w nim nie tylko mury miejskie, ale też średniowieczny gród okalany przez fortyfikację; Raşnov znajduje się ok. 15 km od Braszowa.
- Bran – niewielkie miasteczko leżące 30 km od Braszowa, słynie z zamku Draculi, który rok rocznie odwiedzają tysiące turystów; to, czy rzeczywiście przebywał w nim przez dłuższy czas słynny hospodar, jest jednak rzeczą wątpliwą.
- Poienari – tutaj dociera zdecydowanie mniej turystów niż do Branu, tymczasem Poienari jest rzeczywistą siedzibą Draculi; wśród lasów znajdują się tam ruiny zamku, który hrabia naprawił i w którym rządził krwawo.
- Sighişoara – to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miasteczek Transylwanii; ma antyczne korzenie, a historia grodu sięga XIII wieku. Jedno z najważniejszych średniowiecznych miast tego regionu – większość zabytków znajduje się na starym mieście, otoczonym zewsząd fortyfikacjami; Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Sighişoary jest Wieża Zegarowa, a także Schody Szkolne czy dom Draculi; w lipcu odbywa się tam Festiwal Średniowiecza.
- Viscri – malowniczo położona wioska, w której znajduje się jeden z kościołów warownych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO; znajduje się ok. 90 km na północny-zachód od Braszowa oraz ok. 40 km na północny-wschód od Sighişoary.
- Alba Iulia – historyczna stolica Siedmiogrodu, miasto o antycznych korzeniach i z niesamowicie bogatych dziejach; nie jest popularnym celem wycieczek turystycznych, a szkoda; zwiedzając, dotrzeć warto zwłaszcza na górne miasto, gdzie znajduje się zamek, na którego terenie są m.in.: dwie katedry, w tym jedna średniowieczna, a także biblioteka z rzadkimi rękopisami; warto przyjrzeć się również imponującym bramom twierdzy.
- Câlnic – wieś oddalona zaledwie o 30 km od Alby Iulii. W niej znajduje się jednen z rumuńskich zamków chłopskich z XIII wieku, który również znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Ile dni przeznaczyć na podróż przez Transylwanię? Wszystko zależy od tego, jakim środkiem transportu się jedzie. Jeśli w podróż wyrusza się samochodem, wtedy tydzień powinien być wystarczający do tego, żeby dotrzeć w każde miejsce (jak dokładnie je zobaczyć, to już inna sprawa). Natomiast podróż autostopem czy środkami transportu publicznego na pewno będzie trwała dłużej – trzeba więc na nią przeznaczyć przynajmniej dwa tygodnie.