Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

0
1176
Rate this post

Bazylika świętego Stefana w Budapeszcie jest jednym z największych kościołów na Węgrzech. Nie bez powodu nosi właśnie to imię – święty Stefan to patron Węgier, a w bazylice jest przechowywana najważniejsza węgierska relikwia, zmumifikowana dłoń świętego.

Historia budowy bazyliki

Budowę kościoła rozpoczęto w roku 1848, jednak na jej ukończenie przyszło czekać mieszkańcom Budapesztu ponad 50 lat. Powodem był między innymi niefortunny wybór miejsca. Okazało się, że z powodu bliskości Dunaju konieczne jest wzmocnienie fundamentów. Z kolei w roku 1868 roku zawaliła się kopuła bazyliki. Katastrofa budowlana była spowodowana między innymi użyciem różnego rodzaju materiałów – kamieni i cegieł przynoszonych jako dary przez okolicznych mieszkańców. Ostatecznie świątynię konsekrowano w roku 1905.

Architektura budynku

Budowla, jak przystało na kościół poświęcony najważniejszemu węgierskiemu świętemu, imponuje potężnymi rozmiarami. Wysokość kopuły to 96 metrów, dokładnie tyle, ile wynosi wysokość kopuły położonego niedaleko Parlamentu. Miało to symbolizować równość władzy świeckiej i kościelnej w państwie. Obecnie bazylika jest trzecim co do wysokości budynkiem Węgier, a według obowiązującego prawa żaden nowy budynek w Budapeszcie nie może przekraczać jej wysokości. Antresola kopuły udostępniona jest do zwiedzania. Można się na nią dostać windą lub wchodząc po 297 schodach. Fasada budowli jest wykonana w stylu neoklasycystycznym. Po obu stronach kopuły znajdują się symetrycznie rozmieszczone dzwonnice z 6 potężnymi dzwonami, w tym największym dzwonem na Węgrzech. Bazylika stoi na otoczonym XIX-wiecznymi kamienicami i współczesnymi blokami placem świętego Stefana.

Wnętrze bazyliki

Wewnątrz kościół może pomieścić ponad 8,5 tysiąca wiernych. Zbudowano go na planie krzyża greckiego. Sklepienie kopuły pokryte jest mozaiką przedstawiającą Boga Ojca. Ściany są bogato zdobione pozłacanymi freskami. Nad wejściem znajduje się tympanon z Maryją i węgierskimi świętymi, zaś w przedsionku – rzeźba świętego Gerarda (Gellérta).

Jednym z najważniejszych miejsc w bazylice jest gablota ze zmumifikowaną dłonią świętego Stefana, pierwszego króla Węgier, który wprowadził w państwie chrześcijaństwo. 20 sierpnia, w rocznicę śmierci króla, relikwie są wystawiane na widok publiczny, a w bazylice odbywa się uroczysta msza święta.