Podstawowe informacje:
Wieś położona 14 km na północny zachód od Kalisza, przy drodze do Poznania.
Historia:
Wieś znana jest od 1263 roku, od 1507 roku własność Leszczyńskich, od 1856 roku Działyńskich.
Ciekawe miejsca:
Tutejszy wspaniały zamek powstał około 1560 roku jako budowla renesansowa. Rozbudowany w XVII w. został całkowicie przebudowany w latach 1872-85 z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej. Zachowano renesansowe partie budowli dodając nowe elewacje nawiązujące do zamków nad Loarą i wmurowano zabytkowe detale architektoniczne sprowadzone z Włoch i Francji. Wewnątrz zaś powstało wspaniałe, prywatne muzeum. Wiele z tych zbiorów zagrabili podczas II wojny światowej hitlerowcy, ale dzisiejsze muzeum (oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu) prezentuje znów wspaniałe zbiory, zwłaszcza sztuki antycznej i orientalnej. Wśród nich są wazy greckie z VIII-V w. p.n.e., gobeliny z XVII w., broń orientalna z XVI-XVIII w., malarstwo zachodnioeuropejskie z XVI-XIX w. i wyroby złotnicze. Można obejrzeć m.in. Salę Stołową.
Zbiory muzealne zajmują ogółem 21 pomieszczeń -w komnatach i basztach trzech kondygnacji zamku. Każda kolejna sala przenosi nas w inną epokę i inny klimat. Prawdziwym rarytasem są rzadko w Polsce spotykane meble gotyckie z zachodniej Europy.
Zamek w Gołuchowie znany jest telewidzom z serialu „Królowa Bona”, gdzie „grał rolę” zamku w Bari we Włoszech.
Gospodarzem otaczającego zamek wspaniałego parku krajobrazowego (162,2 ha) jest Ośrodek Kultury Leśnej. Rośnie tu około 1000 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, w tym wiele egzotycznych. W d. bażanciarni, na tzw. Dybulu, urządzona jest wystawa techniki leśnej. W d. oficynie pałacowej z lat 1872-74 są prezentowane zbiory przyrodnicze, trofea myśliwskie i dzieła sztuki o tematyce leśnej. Między zamkiem a oficyną kaplica grobowa Czartoryskich z końca XIX w.
Przy bramie parkowej stoi kościół, pierwotnie barokowy z 1612 roku, całkowicie rozebrany przez hitlerowców, zrekonstruowany po II wojnie światowej, ale odwrócono go wówczas o 180° w stosunku do pierwotnego planu.
W sąsiedztwie parku (700 m na zach.) znajduje się zagroda żubrów (z platformą widokową dla turystów), w której stale przebywa około 10 zwierząt.
W lesie około 2,5 km na południe od Gołuchowa znajdują się zbiorowe mogiły 10 000-12 000 ofiar terroru hitlerowskiego z lat 1941-42. Nieco dalej, również w lesie, kamień św. Jadwigi o obwodzie 22 m i wys. 3,5 m, największy głaz narzutowy w Wielkopolsce.