Transport na Sycylii

0
1634
Rate this post

Aby móc odwiedzić jak największą liczbę interesujących miejsc na Sycylii, warto dowiedzieć się, jak łatwo i szybko poruszać się po wyspie. Poniżej kilka wskazówek praktycznych.

Jak dotrzeć na Sycylię

Samolotem

Jest to najprostszy i najszybszy sposób dotarcia na wyspę, a przy odrobinie wysiłku przy wyszukiwaniu biletów lotniczych może być również najtańszy. Na Sycylię bezpośrednim lotem można dostać się z Krakowa. Jedna z tanich linii lotniczych oferuje połączenie do Trapani. Inne możliwości – w tym przypadku już z przesiadkami – to Katania i Palermo. Zwłaszcza ta druga możliwość może być atrakcyjna dla turystów, ponieważ można znaleźć lot z wygodną przesiadką w Londynie lub Mediolanie. Tradycyjne linie lotnicze oferują połączenia głównie do stolicy regionu – Palermo.

Samochodem

Mimo że Sycylia jest wyspą, można się na nią dostać samochodem. Z miejscowości Villa San Giovanni na stałym lądzie regularnie odpływają w kierunku wyspy promy samochodowe. Przeprawa promowa trwa około pół godziny.

Podróżowanie po Sycylii

Samochód

Drogowa sieć komunikacyjna jest najlepiej rozwinięta w północnej i wschodniej części wyspy. Autostradą można dojechać wzdłuż wybrzeża z Trapani na północnym-zachodzie na południowo-wschodni kraniec wyspy, kilkadziesiąt kilometrów za Syrakuzami. Druga nitka autostrady prowadzi przez środek wyspy – z Katanii do Enny i dalej na północne wybrzeże. Poruszając się autostradą, można dotrzeć do większości atrakcji turystycznych wyspy i miejscowości wypoczynkowych.

Pociąg

Transport kolejowy na Sycylii jest obsługiwany przez wysokiej jakości szynobusy włoskich kolei Trenitalia. Podróżowanie pociągiem to wygodny i niedrogi sposób na zwiedzanie wyspy. Dworce kolejowe w większości znajdują się w centrach miast, dziennie realizowana jest duża liczba połączeń, a pociagi zatrzymują się w większości miejscowości turystycznych: Palermo, Cefalu, Messyna, Taormina, Katania, Syrakuzy. Przykładowy koszt podróży pociągiem z Palermo do Syrakuz to około 18 euro. Bilety można kupić w kasach na dworcach, ale także przez internet na stronie Trenitalia.

Komunikacja miejska

W największych miastach regionu – Palermo i Katanii funkcjonuje metro. Komunikacja podziemna jest uzupełniona siecią połączeń autobusowych. Autobusy dowożą również turystów z lotnisk do centrów miast. Z turystycznego punktu widzenia istotne jest także połączenie autobusowe na wulkan Etna, mające swój początek przy dworcu kolejowym w Katanii.