Muzeum Historii Naturalnej w Sztokholmie

0
1900
Rate this post

Postawny gmach Muzeum Historii Naturalniej widać z daleka, gdy jedzie się Norrtäljevägen z północy, od strony Täby, w kierunku centrum Sztokholmu. Najłatwiej jednak dotrzeć tam metrem, wysiadając na stacji Universitet.

Stałe ekspozycje dotyczą zwykle wystaw związanych entomologią, zoologią, botaniką i mineralogią. Do najciekawszych należą ekspozycje „Natura w Szwecji”, „Życie w wodzie” i „Skarby z wnętrza Ziemi”. Młodszych zwiedzających zazwyczaj fascynują sale poświęcone paleozoologi. Sale, w których znajdują się kości dinozaurów i naturalnej wielkości figury, to miejsca, gdzie zawsze spotkamy tłumek maluchów, zafascynowanych wielkimi gadami.

Wystawa zatytułowana „Cztery i pół miliarda lat” jest opowieścią o różnorodnych formach życia w wodzie, na ziemi i w powietrzu, które pojawiały się i znikały na naszej planecie na przestrzeni długich tysiącleci jej istnienia. Wystawa przedstawia też hipotezy dotyczące powodów wyginięcia dinozaurów, które miało miejsce sześćdziesiąt pięć milionów lat temu. Dinozaury są głównymi bohaterami ekspozycji, a największe wrażenie robi szkielet Tyrannosaurusa Rexa w skali 1:1. Możemy się również sporo dowiedzieć o wykopaliskach prowadzonych na terenie Szwecji, szczątki dinozaurów znaleziono m.in. w Skanii.

Imponująca jest także kolekcja minerałów, które muzeum zbiera od ponad 100 lat. Zaczęło się to od zbiorów podarowanych w 1901 roku przez Hjalmara Sjögrena i trwa do dziś. Można obejrzeć nawet małą rekonstrukcję dawnej kopalni odkrywkowej, która postawiono również ze względu na młodszych odwiedzających. Wszystkich, bez względu na wiek, przyciągają za to pokazane w gablotach przekroje meteorytów, a także piękne okazy minerałów, które mienią się dziesiątkami barw. Nawet nie znając języka (możliwe jest zwiedzanie z elektronicznym przewodnikiem po angielsku) warto po prostu pooglądać sobie te cuda natury.

Wewnątrz budynku Muzeum mieści się również Cosmonova – jedyne kino IMAX w Szwecji, będące jednocześnie planetarium. Wyświetlane na kopule filmy 3D – specjalnie wybrane do repertuaru muzeum – robią niesamowite wrażenie. Do najlepszych trzeba tu zaliczyć produkcje BBC, zrobione przez samego Davida Attenborough. Takie filmy jak Flying Monsters 3D, Sea Monsers 3D produkcji BBC czy Deep Sea i Dinosaurs nakręcone przez studio IMAX, zawsze przyciągają tłumy widzów, bez względu na dzień tygodnia.

Wystawy czasowe zmieniają się co sezon, często są związane ze sztuką, która ma coś wspólnego z naturą. Może to więc być malarstwo naturalistyczne, fotografia czy rzeźba.

Nie ulega wątpliwości, że przy tak bogatym repertuarze oferowanych atrakcji każdy znajdzie sobie w tym Muzeum coś odpowiedniego.