Buda i Peszt – dwie historyczne części miasta

0
1713
Rate this post

Skąd wzięła się nazwa stolicy Węgier? Z połączenia dwóch miast na przeciwległych brzegach Dunaju: Budy i Pesztu. Aż do XIX wieku były to odrębne miasta, a różnice w ich architekturze i charakterze są widoczne do dziś.

Buda

Buda była miastem położonym na wzniesieniu na prawym brzegu Dunaju. W 1242 została stolicą Węgier, a od 1350 roku była rezydencją władców węgierskich. Do najważniejszych zabytków Budy należą: Zamek Królewski położony na Górze Zamkowej, kościół świętego Macieja i położony tuż obok niego fragment murów obronnych – Baszta Rybacka. Przede wszystkim jednak położona na wzniesieniach Buda jest najlepszym miejscem do podziwiania panoramy Budapesztu, z Dunajem i położonymi na jego brzegu budynkami. Do tego celu szczególnie nadaje się Góra Gellerta z cytadelą.

Peszt

Peszt to dzielnica, a dawniej miasto na lewym brzegu Dunaju. Jest znacznie większy od Budy, to w tej części znajduje się najwięcej dzielnic mieszkalnych, a Węgrzy często w języku potocznym używają nazwy „Peszt” jako określenia całej stolicy. Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z 1148 roku, a wcześniej w miejscu obecnego Pesztu znajdowały się osady celtyckie i rzymskie. Między XI a XIII wiekiem, do najazdu Tatarów, był ważnym centrum gospodarczym kraju. Najbardziej charakterystyczne budowle Pesztu pochodzą z XIX wieku, gdyż to właśnie wtedy nastąpił największy rozkwit miasta. Można do nich zaliczyć przede wszystkim budynek Parlamentu, bazylikę świętego Stefana, a także reprezentacyjna Andrassyego zakończona Placem Bohaterów. To właśnie w Peszcie zbudowano pierwszą linię metra w stolicy Węgier, która była również jedną z pierwszych linii metra na świecie.

Óbuda

Óbuda, choć jej nazwa nie została uwzględniona w nowej nazwie stolicy Węgier, również odgrywała znaczącą rolę w historii miasta. To najstarsza dzielnica Budapesztu, powstała w miejscu dawnego ogromnego rzymskiego miasta Aquincum. Metropolia liczyła od 12 do 40 tysięcy mieszkańców, a na jej terenie znajdował się amfiteatr wojskowy i termy rzymskie.

 

Wspólna historia trzech miast zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy oba brzegi Dunaju zostały połączone mostem łańcuchowym. Oficjalna data powstania nowej stolicy Węgier to rok 1873. Mimo że od tego czasu minęło już ponad 100 lat, Buda i Peszt zachowały swój odrębny charakter. Podczas gdy Buda wieczorami jest spokojnym miejscem, Peszt przez cały czas tętni życiem.