W miejscach o znaczeniu religijnym, które co roku witają tysiące turystów z całego świata, doskonale rozbudowana jest infrastruktura turystyczna. Jest ona doskonale dostosowana do różnych potrzeb turystów, zarówno pod względem noclegu, wyżywienia oraz organizacji środków transportu. Dlatego turyści religijni przybywają tutaj tak tłumnie. Ze względu natomiast na ich osobisty motyw, turystyka religijna dzieli się na dwie odrębne kategorie.
Pierwszą kategorią jest turystyka pielgrzymkowa. Charakteryzuje się ona odwiedzaniem miejsc przez wyznawców tej religii, której miejsca dotyczą. Turyści mają na celu modlitwę, czy kontemplację i pobyt w miejscu przeżywają bardzo duchowo. Inną nazwą tej formy jest turystyka pątnicza.
Drugą kategorię stanowi turystyka religijno – poznawcza, podczas której turysta odwiedza miejsca silnie związane z obcą dla niego religią. Jego celem jest poznanie innej religii, jej kultury, czy też architektury. Nigdy natomiast wewnętrzne duchowe przeżycie związane z własną wiarą.