Usługa skanowania laserowego – na czym polega i jakie ma zalety?

0
143
Rate this post

Skanowanie laserowe to nowoczesna technologia, dzięki której można zebrać ogromną ilość danych na temat dowolnego obiektu. Stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnych metod pomiarowych, które są o wiele bardziej czaso- i pracochłonne. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Na czym polega skanowanie laserowe?

Usługa skanowania laserowego dokładnie opisana jest na stronie internetowej https://www.bimtelligent.pl/oferta/skanowanie-laserowe. Polega ona na wykorzystaniu światła lasera, aby pozyskać geometryczny model skanowanego obiektu. Nowoczesny laser 3D w ciągu sekundy jest w stanie pozyskać nawet dwa miliony punktów, które składają się w tak zwaną chmurę punktów.

Tę na podstawie profesjonalnego oprogramowania można przekształcić w plany, mapy, modele, wizualizacje oraz rysunki. Warto podkreślić, że nowoczesne skanery laserowe w trakcie pracy pobierają także informacje dotyczące kolorów poszczególnych elementów obiektu.

Skanowanie 3D można podzielić na:

  • naziemny skaning laserowy – wykonywany przez naziemne skanery 3D, które pozyskują miliony punktów 3D poprzez mierzenie parametrów intensywności odbicia oraz rejestrację współrzędnych,
  • lotniczy skaning laserowy – jest to usługa realizowana przez urządzenie umieszczone na pokładzie samolotu. Służy do pozyskiwania precyzyjnych danych dla dużych powierzchni,
  • mobilny skaning laserowy – pozwala pozyskiwać dane 3D przy pomocy skanera zainstalowanego na poruszający się obiektach – między innymi w samochodach lub pociągach.

Skanowanie laserowe – korzyści

Osoby, które regularnie korzystają ze skanowania laserowego, zgodnie twierdzą, że wiąże się ono z dużą oszczędnością czasu. Wykonanie pomiarów nawet najbardziej skomplikowanych i nieregularnych kształtów zajmuje nie więcej niż kilka godzin, co pozwala ogólnie skrócić czas wykonania projektu.

Skrócenie czasu pomiarów do minimum pozwala ograniczyć liczbę pracowników zaangażowanych w projekt. Śmiało można więc powiedzieć, że skanowanie laserowe to także korzyści finansowe.

Oszczędność czasu i pieniędzy to nie wszystko. Osoby, które tworzą modele obiektów przy pomocy skanowania laserowego, mogą bardzo precyzyjnie określić ilość materiałów potrzebnych do prac, co zapobiega ich marnowaniu.

Zalety skanowania laserowego

Jedną z ważnych zalet skanowania laserowego jest niebywała precyzja pomiaru. W przypadku zaawansowanych sprzętów może ona wynieść nawet 1 mm na odległości 20 metrów.

Niektóre skanery 3D wyposażone są w baterie i można łatwo przenosić je z miejsca na miejsce. Zapewniają one możliwość wykonania pomiarów wszędzie tam, gdzie zachodzi taka potrzeba.

Nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa. Proces skanowania 3D jest całkowicie bezpieczny zarówno dla operatora maszyny, jak i badanego obiektu. Same pomiary wykonywane są przy pomocy metody bezdotykowej, a zastosowane źródło światła nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia.

Jak widać, skanowanie laserowe 3D nie bez powodu cieszy się coraz większą popularnością w ostatnich latach. To bardzo wszechstronna, precyzyjna i szybka metoda pomiarowa, którą powszechnie wykorzystuje się w różnych branżach.

Artykuł Sponsorowany