Dyscypliny skoków spadochronowych

0
652
Rate this post

Dostarczenie adrenaliny i niezapomnianych wrażeń zapewniają skoki spadochronowe. Ten rodzaj sportów ekstremalnych można podzielić na wiele dyscyplin. Wśród nich są: RW, CRW, Freefly, Wing Suit, Swooping, HALO, HAHO, celność lądowania, BASE, Track, skok w tandemie. Wybór każdej z nich wiąże się z nabyciem innych umiejętności, wiedzy, jak również doświadczenia.

Skoki ze spadochronem to dyscyplina w której również można pobijać rekordy. Wystarczy jedynie obrać sobie odpowiednią kategorię. Przykładem może być rekord w celności skoku do wyznaczonego celu. Są to niewielkich rozmiarów miejsca- 3cm, 5cm. Jak widać umiejętność skakania do celu wymaga ogromnego doświadczenia, wielu odbytych skoków, jak również odpowiedniej techniki. Polacy również mogą pochwalić się rekordami w tej dziedzinie, aczkolwiek do światowej czołówki brakuje im bardzo wiele. Jeśli chodzi o dyscyplinę RW, to polega ona na akrobacjach zespołowych, jakie wykonują skoczkowie podczas swobodnego spadku. Jest to niezwykle widowiskowa technika skoków. CRW jest metodą zbliżoną do RW, jednak w tej dyscyplinie akrobacje wykonuje się na otwartych czasach. Z kolei Freefly, to już skok indywidualny pionowo do ziemi. Ciekawą dyscypliną jest Wing Suit, czyli kombinezon-skrzydło. Taka konstrukcja umożliwia przemieszczanie się w pozycjach poziomych. Następna dyscyplina tzw. Swooping polega na efektywnym lądowaniu, polegającym na napędzeniu spadochronu, a następnie wyprowadzeniu go niewiele ponad ląd. Niestety trzeba posiadać duże doświadczenie i umiejętności. Jeśli chodzi o dyscyplinę HALO, to są to po prostu skoki z dużych wysokości, przy otwarciu czaszy na niskich wysokościach. HAHO polega na otwarciu spadochronu na dużej wysokości. BASE to skoki z niebezpiecznych miejsc, a Track to przemieszczanie się w poziomie podczas rozejścia formacji. Ostatnia forma to skok tandemowy, który można wykonać bez uprawnień. Tu skacze się razem z instruktorem.

Jak widać skoki spadochronowe to mnóstwo różnych dyscyplin, które umożliwiają realizację marzeń. Jednak najbezpieczniejsza forma skoków to tandem.