Pałac w Drottningholmie leży na wschodnim brzegu jeziora Mälaren, na wyspie Lovön, w odległości około 10 km od Sztokholmu. Miejsce to od 1559 roku wymieniane jest w dokumentach jako majątek królewski. 22 lat później król Jan III nakazał wybudowanie tam kamiennego budynku z wieżami. Swoją nazwę – Wyspa Królowej, zawdzięcza Katarzynie Jagiellonce, która w tym czasie była królową Szwecji, a Drottningholm stał się jej ulubionym miejscem. Panująca aktualnie dynastia Bernardottów podziela najwyraźniej jej zdanie, ponieważ wciąż zamieszkuje część zamku. Z tego powodu jedynie jedno skrzydło jest dostępne dla zwiedzających.
W rzeczywistości zamku z czasów Katarzyny już nie ma, spłonął doszczętnie w 1661 roku. Budową nowego pałacu zajął się nadworny architekt szwedzkich królów, Nicodemus Tessin Starszy, po jego śmierci pracę kontynuował Nicodemus Tessin Młodszy, syn słynnego budowniczego. Pierwsze wzmianki na temat użytkowania nowego pałacu pochodzą z 1699 roku.
Do pierwszej połowy XIX wieku, z niewielkimi przerwami, pałac w Drottningholmie bywał siedzibą rodziny królewskiej, na przemian z Zamkiem Królewskim. Dopiero w 1981 roku, aktualnie panujący król Karol XVI Gustaw, przeniósł się z rodziną na stałe do tego pałacu, zamek pozostawiając jako budynek biurowy, gdzie odbywają się oficjalne spotkania i gdzie król przyjeżdża do pracy. Znajduje się tam też cała administracja.
W 1991 roku kompleks pałacu w Drottningholmie, wraz z budynkiem Teatru i Pawilonem Chińskim, zostały wprowadzone na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
W otoczeniu pałacu, który jest przykładem przeniesienia na grunt szwedzkiej architektury założeń budowlanych francuskiego baroku, znajduje się jeszcze Ogród Angielski. Z kolei Teatr Dworski w Drottningholmie jest najstarszym z tego rodzaju teatrów, które pozostają wciąż w użyciu. Każdego lata są tam grane sztuki z XVII i XVIII wieku, zawsze odtwarzane z pietyzmem i szczegółami, by wyglądały tak jak przed wiekami. Przez cały rok działa za to muzeum, gdzie możemy zobaczyć jak kiedyś wyglądał teatr dworski.
Ogród Angielski, założony z polecania króla Gustawa III, położony jest na północ od zamku. Wciąż zachowuje swój charakter i podobnie jak Ogród Barokowy, również mieszczący się wewnątrz parku, pełen jest niezwykle ciekawych rzeźb. Miało to zaskoczyć gości, którzy spodziewali się, że zastaną tam tylko okazy przyrodnicze. Oba ogrody, jak i inne miejsca w parku (np. warzywniki) były przystosowane do zabaw i gier towarzyskich na wolnym powietrzu.