Park Miejski Városliget w Budapeszcie

0
2050
Rate this post

Park Miejski w Budapeszcie (Városliget) przyciąga mieszkańców i turystów nie tylko 81 hektarami terenów zielonych, ale także wieloma innymi atrakcjami: ogrodem zoologicznym, cyrkiem miejskim, basenami termalnymi i bogato zdobionym zamkiem Vajdahunyad.

Historia parku

Obszar położony obecnie za Placem Bohaterów ma długą historię jako miejsce wypoczynku mieszkańców Budapesztu. Zaczęto go zalesiać na rozkaz Marii Teresy w 1751 roku, po wycofaniu się z miasta wojsk tureckich. Z czasem stał się celem niedzielnych wycieczek bogatych budapeszteńskich rodzin. Okazją do zdecydowanych zmian na terenie parku stały się obchody 1000-lecia Węgier. Z tej okazji zorganizowano w parku wystawę, na której wystawiono nietrwałe atrapy budowli znajdujących się na terenie Węgier i obrazujących różne style w architekturze. Imitacje tak spodobały się mieszkańcom, że władze zadecydowały o wybudowaniu niektórych z nich na stałe. Tak stało się między innymi w przypadku zamku Vajdahunyad, który nawiązuje architekturą do zamku w Siedmiogrodzie o tej samej nazwie.

Zamek Vajdahunyad

Zespół budynków jest połączeniem trzech stylów: romańskiego, gotyckiego i renesansowo-barokowego. Do elementów romańskich należą między innymi: kaplica z Ják, często wybierana przez pary jako miejsce ślubów, krużganek, wieża tortur, kamienny most z figurami lwów i brama mostowa. Gotycki charakter nadają budowli: wieża zamkowa Nje Boisia, wierna kopia tej z zamku w Siedmiogrodzie, kaplica rodu Zápolya i fasada katedry. Elementy architektury renesansu i baroku to między innymi pałac w stylu baroku austriackiego, fasada od strony stawu i 50-metrowa Wieża Niemiecka. Całość nie jest wierną kopią zamku w Siedmiogrodzie, ale zestawieniem wielu budynków znajdujących się na terenie XIX-wiecznych Węgier. W renesansowo-barokowej części zamku mieści się obecnie Muzeum Rolnictwa. Obok zamku znajduje się pomnik Anonymusa, węgierskiego kronikarza z czasów średniowiecza. Według legendy dotknięcie pomnika ma dawać inspirację do pisania. Wokół zamku znajduje się staw, wykorzystywany zimą jako lodowisko.

Łaźnie Széchenyi Gyógyfürdő

Budapeszt znany jest z tego, że pod jego powierzchnią znajdują się gorące źródła, wykorzystywane do celów leczniczych w łaźniach i basenach. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc tego typu są baseny termalne Széchenyi Gyógyfürdő, położone w Parku Miejskim. Turysta decydujący się na kąpiel w ciepłej wodzie będzie miał okazję podziwiać piękne sklepione pomieszczenia z XIX wieku, wykorzystywane jako baseny. Przez długi czas był to jeden z największych kompleksów basenowych w Europie, ale nawet dzisiaj zadziwia imponującymi rozmiarami oraz rozmachem architektury. Woda w basenach ma około 76 stopni, więc z kąpieliska położonego na zewnątrz można korzystać nawet zimą.

Pozostałe atrakcje

W północnej części parku Városliget przygotowano atrakcje dla mieszkańców i turystów: cyrk miejski, wesołe miasteczko oraz ogród zoologiczny. W pobliżu znajduje się również Muzeum Transportu oraz galeria sztuki. Przede wszystkim jednak to aż 81 hektarów zielonych terenów, stwarzających idealne warunki do wypoczynku w mieście.