Powojenny Gdańsk

0
1288
Rate this post

Powojenny Gdańsk

Gdańsk jest jednym z najstarszych polskich miast. W średniowieczu był miastem królewskim i hanzeatyckim (należał do Hanzy czyli związku miast handlowych Morza Bałtyckiego). Został on zniszczony w 90% podczas walki o miasto w marcu 1945r (okres II wojny światowej). Odbudowany w późniejszych latach na wzór belgijskiej Antwerpii przez zagranicznych architektów.

Jedną z najciekawszych budowli jest Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP – największa świątynia z cegły w Europie. Zwana jest „koroną miasta Gdańska”. Wznosi się ona na wysokość 82m – pierwotnie była niższa (ok. 45m), gdyż Krzyżacy zabraniali wznoszenia budowli wyższych niż ich zamek. Ciekawostką jest to, że posadzkę bazyliki tworzą płyty nagrobne (512 sztuk), a na głębokości 3-4m pod budowlą spoczywają zmarli. Chowani byli tam ci najbardziej zasłużeni, stąd też herby, znaki i nazwiska na posadzce.

Oczywiście na samej bazylice Gdańsk się nie zatrzymuje. Znajdują się tu takie zabytki jak: Dom Uphagena, Dwór Artusa, Brama Złota, Brama Zielona czy SS Sołdek. Wszystkie one zasługują na uwagę.

Gdańsk

Do Gdańska należy też historyczne miejsce – Westerplatte. Jest to półwysep, który stał się początkiem II wojny światowej, kiedy to we wrześniu 1939 roku, do wybrzeży przybył niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Walczyły tam polskie oddziały pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Teraz znajduje się tam Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniający tamto wydarzenie.

Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kultury w Polsce. Jeden dzień nie starczy, aby zobaczyć wszystkie muzea, galerie, teatry czy kina. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Wielbiciele przyrody mają do dyspozycji aż 21 miejskich parków, a najciekawsze z nich to Park Oliwski i znajdująca się w nim palmiarnia oraz Park im. Ronalda Reagana mający powierzchnię aż 40ha.

Jeżeli więc chcesz zatrzymać się na dłużej warto zarezerwować noclegi Gdańsk, należące do Imperial Apartments. Na informacji uzyskasz wiadomości dotyczące ciekawych do zobaczenia miejsc, dobrych restauracji, pubów czy klubów.