Aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania ciała w świetnej kondycji i zdrowiu. Jednak forsowne treningi często przynoszą nieprzyjemne skutki w postaci przykrych dolegliwości typu ból mięśni i stawów. Czy oznacza to konieczność rezygnacji z naszych sportowych pasji? Niekoniecznie. Trzeba mieć na względzie fakt, iż dodatkowe ćwiczenia są w stanie zniwelować dotkliwy ból mięśni, ponieważ zauważalnie poprawiają sprawność fizyczną. Ponadto zastosowanie odpowiednich metod profilaktycznych pomoże ograniczyć ryzyko jego pojawienia się.
Czym jest spowodowany ból mięśni?
Ból mięśni, który odczuwa się po wzmożonym wysiłku fizycznym, potocznie określany jest jako „zakwasy”. To nic innego jak tzw. kwasica mleczanowa, znana bardziej jako kwas mlekowy, który wytwarza się naturalnie wskutek intensywnych treningów. Przyczyniają się one do nagromadzenia się go w krwi i mięśniach przy nieefektywnej zamianie glukozy w energię. W konsekwencji ten proces powoduje ból mięśni, które są zaangażowane w forsowne ćwiczenia fizyczne. Ponadto warto wiedzieć, iż dla każdego człowieka istnieje różny tzw. „próg mleczanowy”, którego przekroczenie objawia się zwiększeniem ilości wydzielanego kwasu mlekowego. Najczęściej zakwasy pojawiają się po pierwszym treningu, gdyż mięśnie są zastałe i nie zdążyły jeszcze przyzwyczaić się do obciążenia ćwiczeniami. Jednak dalsza aktywność fizyczna umożliwia podwyższenie poziomu progu mleczanowego, a w konsekwencji zminimalizować ból mięśni sprowokowany nadmiernym wydzielaniem się kwasicy mleczanowej.
Skuteczne metody na ból mięśni
Gdy podczas treningu poczujemy ból mięśni, należy niezwłocznie przerwać ćwiczenia i odpocząć. Krótki relaks i uzupełnienie niedoborów wody w organizmie powinny przynieść natychmiastową ulgę. Szczególnie, gdy ból mięśni został spowodowany zakwasami. Chociaż zdarza się i tak, że jest on wynikiem mikro-rozerwań włókien mięśniowych. Wtedy ból mięśni odczuwa się nie od razu po treningu, lecz na następny dzień. Wymaga to konsultacji lekarskiej. Ponadto najlepszym lekarstwem na ból mięśni jest profilaktyka pomagająca w uniknięciu go. Oprócz stosowania odpowiedniej diety, z której zupełnie wyklucza się produkty zawierające kofeinę, dużo tłuszczów nasyconych i węglowodany, nie można dopuszczać do odwodnienia organizmu. Dlatego podczas intensywnych ćwiczeń należy pić odpowiednią ilość wody, ponieważ wskutek aktywności fizycznej jest ona wydalana na zewnątrz. Również przed rozpoczęciem właściwego treningu zawsze konieczna jest rozgrzewka, która przygotuje ciało na wysiłek. Mimo zastosowanych porad pojawił się ból mięśni po ćwiczeniach? Łatwo uśmierzyć go za pomocą ogólnodostępnych środków aptecznych w formie specjalnych żeli i maści, plastrów rozgrzewających oraz preparatów przeciwbólowych w tabletkach.