Place zabaw dla dzieci – z jaką nawierzchnią?

0
432
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Rate this post

Place zabaw to miejsca, które Twoje dziecko z pewnością uwielbia. Ty z pewnością też, gdybyś tylko nie czuła się niezręcznie, także skorzystałabyś z możliwości, jakie oferują tego rodzaju miejsca. Na placach zabaw dzieci mogą oddawać się swoim beztroskim wybrykom bez końca, a Ty możesz spokojnie patrzeć, jak Twoje dziecko świetnie się dzięki takim zabawom rozwija.

Plac zabaw dla dzieci to jednak nie tylko miejsce świetnej zabawy, ale także częstych upadków, przewrotek, uderzeń, czy bójek. Dzieci bowiem, które porwie wir zabawy, nie zwracają uwagi na to, że mogą skądś spaść, czy się przewrócić. Już więc w fazie projektowania placów zabaw powinien zostać uwzględniony ten nieodłączny element dziecięcej zabawy, jakim są różnego rodzaju upadki. W tym celu na placach zabaw dla dzieci stosuje się specjalne nawierzchnie, które mają zminimalizować konsekwencje potencjalnych wypadków. Odchodzi się już od betonu, czy asfaltu, kiedyś dość popularnych nawierzchni, które jeszcze gdzieniegdzie można spotkać na starszych osiedlach, na rzecz nawierzchni naturalnych takich jak trawa, piasek, żwir, czy kora, albo sztucznych takich jak maty gumowe, czy nawierzchnie syntetyczne.

Choć dzieci uwielbiają bawić się w piasku, czy na trawie, szczególnie jeśli mogą po nich biegać boso, to jednak naturalne nawierzchnie polecane są tylko tam, gdzie nie ma zagrożenia upadku z dużej wysokości. Ze względu na lepszą amortyzację, place zabaw dla dzieci pokrywa się więc coraz częściej nawierzchniami sztucznymi.