Wiek dziecka a gry planszowe

0
472
Rate this post

Artykuły czy produkty dziecięce, coraz częściej przybierają bardzo zróżnicowane swoje formy. Dzięki temu, rodzice otrzymują o wiele większe pole manewru i wyboru. Mogą znaleźć na rynku zabawki czy gry dla dzieci, zróżnicowane pod względem: wieku, funkcjonalności (np.: gry edukacyjne lub zabawki plastyczne), materiału, z jakiego zostały wykonane (plastik, papier czy drewno) jak i technologii, w jakiej powstały (np.: gry planszowe lub komputerowe). Z tego też względu, odwiedzając dowolny sklep z grami czy zabawkami dla dzieci, rodzic może wybrać dokładnie takie akcesorium, jakie będzie najbardziej odpowiednie dla jego pociechy.

Różnorodność, jaką dają nam producenci zabawek i gier dla naszych dzieci, sprawia, że często pojawia się poważny problem z ich kupnem. I nie jest to związane, z niedostępnością wybranego modelu czy rodzaju gry lub zabawki. Jeśli nawet jest on niedostępny w magazynie, to niemal każdy jeden sklep z grami lub zabawkami, w ciągu kilku dni, sprowadza dla nas wybrany towar. Problem z zakupem zabawek czy gier, polega na niewiedzy, co do tego, czym należy kierować się w czasie zakupów. Nasz artykuł, pomoże nieco w rozwikłaniu tej zagadki.

Wybierając odpowiednią zabawkę czy grę dla naszego milusińskiego, powinniśmy przede wszystkim kierować się jego WIEKIEM. Obecnie zazwyczaj wszystkie zabawki dla dzieci oraz gry planszowe czy komputerowe, posiadają na opakowaniu wyraźną wskazówkę, co do wieku ich adresata. Nie wolno nam tej informacji zignorować, ponieważ możemy doprowadzić tym samym, do prawdziwej tragedii. Jak doskonale wiemy, niektóre gry planszowe czy zestawy zabawkowe, składają się z wielu dość małych elementów. Jeśli wybierzemy je dla dziecka poniżej trzeciego roku życia, możemy tym samym narazić malucha na niepotrzebne cierpienie. Milusiński z pewnością będzie testował za pomocą buzi, czy przypadkiem danego elementu nie da się zjeść a stąd już prosta droga do zadławienia się. Dlaczego jeszcze wiek dziecka, dla którego dedykowana jest dana zabawka czy gra, jest taki ważny? Niektóre zabawki czy gry dla dzieci, określa się mianem edukacyjne czyli takie, których zadaniem jest nauczenie dziecka danej umiejętności lub wyćwiczenie określonej zdolności. To, czego uczą gry edukacyjne czy zabawki, przeznaczone dla dzieci najmłodszych, nie sprawdzi się zupełnie w przypadku, gdy nasza pociecha chodzi już do szkoły i odwrotnie. Poza tym, niewłaściwie dobrane pod względem umiejętności charakterystycznych dla danego wieku dziecka gry edukacyjne, mogą wpłynąć negatywnie na samoocenę malca i zaburzyć ją. Małe dzieci, nie wiedzą przecież, jakimi zdolnościami powinny dysponować w danym wieku. Nie radząc sobie jednak z wybranymi przez nas grami czy zabawkami, mogą zwątpić w siebie.

Jak zatem widzicie Drodzy Rodzice, kupno gry czy zabawki a wiek, dla jakiego są one dedykowane, to szalenie ważna kwestia. Pamiętajcie o niej, udając się na najbliższe zakupy.