Z Kartą Miejską po Sztokholmie

0
1032
Rate this post

Wiele da się powiedzieć o Sztokholmie, ale na pewno nie to, że jest to miasto tanie. Przekonamy się o tym wyjątkowo dotkliwie, gdy z jakiegoś powodu przyjdzie nam podróżować autobusem, tramwajem czy metrem. Nic w tym dziwnego, skoro Szwedzi zarabiają kilkakrotnie więcej od nas, dla nich takie obciążenie finansowe nie jest aż tak odczuwalne. Wielu z nich korzysta z komunikacji miejskiej, która jest niemal idealnie skonstruowana. Jednorazowe bilety są dość drogie. Jeden przejazd, to 22 korony za strefę, czyli jeżeli jedziemy trochę dalej od centrum, a Sztokholm to rozległe miasto, to zapłacimy już 44 korony. W jedną stronę. Jeśli jednak chcielibyśmy pomyśleć o taksówkach…

Interesującym rozwiązaniem może się dla nas okazać Sztokholmska Karta Miejska (Stockholmskortet). Używając jej możemy wejść bez dodatkowych opłat do 80 muzeów i innych obiektów turystycznych, oraz jeździć autobusami, tramwajami, metrem a nawet promami – słowem wszystkim co należy do miejskiego przewoźnika SL (Stockholm Länstrafik).

Kartę Miejską można kupić w czterech wariantach:

  • jednodniowym (425 SEK),
  • dwudniowym (550 SEK),
  • trzydniowym (650 SEK)
  • pięciodniowym (875 SEK).

To wciąż sporo dlatego warto rozważyć jaki rodzaj karty kupić. W przypadku opcji jednodniowej warto wcześniej rozpisać sobie terminarz zwiedzania i trzymać się go tak, aby maksymalnie wykorzystać jego możliwości. Z drugiej strony, jak widać, kilkudniowe karty wychodzą taniej, więc jeśli jedziemy w kilka osób, to warto podzielić się na grupy (np. dwuosobowe), kupić dwie karty na dłuższy okres czasu i wymieniać się nimi. Opłaca się to na pewno bardziej, niż osobne opłaty za wstępy do muzeów i przejazd.

Wśród atrakcji, które możemy zobaczyć bez dodatkowych opłat, korzystając z dobrodziejstw Karty Miejskiej, są m.in.: Aquaria Vattenmuseum, Muzeum Architektury, Muzeum Armii, Muzeum Biologiczne, Muzeum Tańca, Pałac w Drottningholmie, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Fotograficzne, Miasteczko Filmowe, Fjärilshuset (szklarnie w Parku Haga, z latającymi na wolności dziesiątkami rodzajów motyli, egzotyczną roślinnością i ciekawymi ekspozycjami), Zamek w Gripsholmie, wesołe miasteczko Gröna Lunds Tivoli, Muzeum Historyczne, Muzeum Żydowskie, Junibacken (miasteczko z powieści Astrid Lindgren), Opera Królewska (z przewodnikiem), Zamek Królewski, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Narodowe, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nobla, Muzeum Policji, Ratusz, Zamki Rosendal i Rosersberg, Historyczne Muzeum Morskie, Skansen, zamek w Skokloster, SkyView (wjazd na szczyt hali Erickson Globen), Muzeum Miasta Sztokholmu, Muzeum Strindberga w Blå Tornet, Muzeum Techniki, zamki Tullgarn i Ulriksdal, Waldemarsudde – posiadłość księcia Eugene’a z piękną kolekcją obrazów, Muzeum Statku Vasa, Muzeum Twierdzy Vaxholm i wiele innych.